×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲۹ خرداد - ۱۴۰۰  
true
true
اعتراضات شدید به نوع و نحوه اجرای عملیات ساخت “مجموعه فرهنگی شمس تبریزی” در شورای شهر خوی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ” خبر خوی “،در جلسه علنی عصر روز یکشنبه ۱۶ شهریور ماه ۱۳۹۹ اعتراضات شدیدی از سوی اکثریت اعضای شورای شهر و همچنین شهردار خوی نسبت به نوع و نحوه اجرای عملیات ساخت مجموعه فرهنگی شمس تبریزی در جوار مقبره آن عارف نامیِ کشور خطاب به مجری احداث این پروژه (وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و همچنین اداره کل متبوع آن وزارت خانه در استان آذربایجان غربی) اعلام و اظهار شد.

قبل از پرداختن به جزییـات خبـر ، باتوجه به اهمیت بیش از پیش موضوع لازم می‌دانیم بخشی از مطلب منتشر شده در تاریخ ۱۲ شهریور ماه ۱۳۹۸ (دقیقاً ۳۷۰ روز قبل) در قالب مقاله ای تحت عنوان ” جای خالیِ کمیسیون های تخصصیِ گردشگری و نظارت در شورای اسلامی شهر خوی” و ضرورت تشکیل این کمسیون های تخصصی را که به اعضای محترم شورای اسلامی شهر خوی هشدار داده و متذکر شده بودیم را مجددا یادآوری نماییم.

عظمت، شکوه و بزرگیِ خوی در خطه آذربایجان و شمال غربی کشورِ پهناور ایران، به عنوان شهری باستانی ، استراتژیک و تاثیرگذار در طول قرن های متمادی همواره نقشی تاریخی، پُر رنگ و غیرقابل چشم پوشی داشته است.

وجودِ مقبره شمس تبریزی، مزار پوریای ولی، بارگاه امامزاده سید بهلول، دروازه سنگی، پل خاتون، مسجد مطلب خان، بازار مسقف تاریخی ، کلیسای سورپ سرکیس، کاروانسرای خان، پل هوایی قطور و ده ها اماکن متبرکه، تاریخی و گردشگری دیگر، همگی نشان از تمدن کهن و عظمت این شهر حکایت دارد و خوی را به نگینی ناب و درخشان در شمال غربی ایران اسلامی بدل کرده است.

وجود کارگاه های بافت و تولید فرش ریزماهی، دشت های انبوه آفتابگردان، کندوهای سرشار از عسل ارگانیک و دشت های پهناور گل محمدی، نام زیبای شهر خـوی را تبدیل به “معرف و شناسنامه” این محصولات راهبردی در کشور و خاورمیانه نموده است.

از این رو؛ هماهنگی، سیاستگذاری ،تدوین راهبرد ها، برنامه ریزی، هدایت، کنترل، تصمیم گیری و تصمیم سازی با رویکردهای توسعه محور و توجه به میراث فرهنگی و اماکن گردشگری و همچنین مرمت و احیای اصولی و منطقی بافت های تاریخی و گردشگری و قص علی هذا (که در تخصص کارشناسانِ امر و صاحب نظران در حوزه گردشگری است) ؛ مستلزم توجه، نظارت ویژه و مدیریت یکپارچه بر این حوزه مهم و استراتژیک می‌باشد .

با وجود کمیسیون تخصصی گردشگری و سرمایه گذاری؛ می‌توان برنامه ها و هدفگذاری های مدونی را در راستای جذب و رسیدن به درآمد پایدار از طریق ایجاد مدیریت واحد گردشگری، و تلاش برای فراهم نمودن بستر لازم جهت اجرایی شدن برنامه های مصوب با جذب و مشارکت سرمایه گذاران بر مبنای اسناد بالادستی در حوزه گردشگری، پیگیری و نهادینه نمود .

باتوجه به اطاله کلام، بحث اهمیت وجود کمیسیون پیگیری و نظارت را به اختصار و در حد درک و فهم راقم اینگونه به عرض می‌رسانم که : کمسیون پیگیری و نظارت می‌تواند با ایجاد شفافیت، نظارت دقیق و تخصصی و ارزیابی فعالیت های مختلف اجرایی در مدیریت شهری و همچنین ارائه راهکار درخصوص رفع موانع و مشکلات شهرداری در اجرای مصوبات شورا و طرح های مصوب در کمیسیون های مختلف شورای اسلامی شهر خوی، یاور و پشتیبان خوبی برای عوامل کنشگر و اجرا کننده شهرداری خوی باشد.

اما در جلسه علنی عصر روز ۱۶ شهریور ماه ۱۳۹۹ شورای اسلامی شهر خوی چه گذشت؟!

فتحی عضو شورای اسلامی شهر خوی گفت :

بودجه صرف شده در احداث پروژه (مجموعه فرهنگی شمس تبریزی) تا به حال حیف و میل شده است!

علیرضا فتحی عضو شورا و رئیس ادوار گذشته شورای اسلامی شهر خوی با بیان اینکه؛ در ساخت و ساز (مجموعه فرهنگی شمس تبریزی) آیین نامه ها و دستورالعمل هایی که باید در احداث بنا لحاظ می‌شد رعایت نشده است، اظهار داشت : بودجه صرف شده در احداث پروژه (مجموعه فرهنگی شمس تبریزی) تا به حال حیف و میل شده است!

وی ادامه داد : شورای اسلامی شهر خوی و یکایک شهروندان خویی به علت صرف بودجه بیت المال “بودجه شهرداری” در آزاد سازی و محوطه سازی بارگاه شمس، ایضاً برگزاری جشنواره ها، همایش ها و بزرگداشت های شمس تبریزی، در این مجموعه سهم دارند و همگی این حق را نسبت به مطالبه ی نوع و نحوه ی احداث بنا و هزینه کرد های مربوطه محفوظ می‌دانند.

این عضو شورای شهر خوی با تاکید بر مغایرت جدیِ اجرای این پروژه با طرح و نقشه ی اولیه که با هزینه و صرف مدت زمان بسیار و با حضور اساتید بزرگ و نامدار همچون پروفسور اردلان تدوین و طراحی شده بود، گفت : این نوع بنا از نظر بنده به جز خیانت به شهر و شهرستان خوی چیز دیگری نیست!

جعفرپور دبیر اجرایی تولیت شمس تبریزی نیز گفت :

این بنا (مجموعه فرهنگی شمس تبریزی) خدشه بزرگ فرهنگی برای خوی است

رضا جعفرپور دبیر اجرایی تولیت شمس تبریزی با اشاره به ارسال نامه هایی با مضمون اعلام نارضایتی و ابراز گلایه‌های مدیریت شهریِ خوی و تولیت شمس تبریزی از نوع و نحوه ی ساخت مجموعه فرهنگی شمس به اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت : طی آخرین نامه به میراث فرهنگی اعلام شده است؛ این بنا یک خدشه بزرگ فرهنگی برای خوی است.

وی با بیان اینکه احداث این بنا به این نحو به آبروی شهر و منزلت شمس تبریزی خدشه وارد می‌کند، افزود : متاسفانه اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان نسبت به مکاتبات اعتراضیِ ارسالی هیچ پاسخی ارائه نکرده است.

رئیس شورای اسلامی شهر خوی گفت :

وجود هرگونه اشکال در ساخت پروژه مجموعه فرهنگی شمس به جد پیگیری می‌شود

رضا ایماندار رئیس شورای اسلامی شهر خوی با بیان اینکه صرفا با تشکیل جلسه و ارائه توضیحات و تنظیم صورتجلسات نمی‌توان در راستای اصلاح مشکلات گام موثری برداشت، اظهار داشت : شورای شهر و شهرداری خوی، هرگونه وجود اشکال در ساخت پروژه مجموعه فرهنگی شمس تبریزی را به جد پیگیری می‌نماید.

وی با اشاره به اعتراضات مردمی و اعضای شورای اسلامی شهر خوی نسبت به نوع و چگونگی احداث ساختمان مجموعه ی فرهنگی شمس تبریزی، افزود : شورای اسلامی شهر خوی شمس تبریزی را نه تنها آبروی شهر خوی، بلکه باتوجه به حضور و بازدید تعداد کثیری از گردشگران خارجی، آبروی کشور می‌داند و ما باید به عنوان منتخبان مردم از آبرو و منزلت شهر و کشورمان حراست نماییم.

شهردار خوی گفت:

شهرداری خوی آماده اجرای پروژه فاخر مجموعه فرهنگی شمس تبریزی است

محرم اکبرزاده شهردار خوی در صحن علنی شورای اسلامی شهر با اشاره به اعتراضات گسترده از نحوه ساخت پروژه مجموعه فرهنگی شمس تبریزی اظهار داشت : در صورتی که کلیت پروژه و بهره برداری از آن به شهرداری خوی واگذار گردد، شهرداری آماده است کلیه موارد اجرایی را با منابع داخلی شهرداری عملیاتی نماید.

وی با بیان اینکه در اجرای پروژه علاوه بر کیفیت، اولویت بندی مناسب نیز رعایت نشده است، اضافه کرد : باتوجه با اجرای ساخت المان آرامگاه شمس تبریزی، ضرورتی نداشت که ساخت المان را نیمه کاره رها کرده و پروژه دیگری (مجموعه ی فرهنگی شمس) را آغاز و اجرا نمایند و اکنون هر دو پروژه به این وضعیتی که مشاهده می نمائید درآید!

راقم ، گزارش خبری را با این سوال از ریاست و اعضای محترم شورای اسلامی شهر خوی خاتمه می دهد: در صورت وجود کمسیون های تخصصیِ گردشگری و نظارت در شورای اسلامی شهر خوی و با توجه به توضیحات ارایه شده ، آیا امکان پیشگیری از بوجود آمدن چنین مشکلاتی که منجر به “حیف و میل بیت المال” میگردد ، سهـل و آسـان نبــود؟!!

انتهای پیام/

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true