×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۱۶ اردیبهشت - ۱۴۰۰  
true
true
چرا بازار سیاه به خرید و فروش پلاسما رسیده است؟؟! آیا حس نوع دوستی و انسان دوستی مردم همچون اعتقادات مذهبی و دینی در حال نزول است؟!

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی “خبر خوی“، یقینا میدانید؛ مردم خیّر، فداکار و نوع دوست شهرستان خوی جهت اهدای پلاسمای خون داوطلب و پیش قدم هستند ، اما جهت اهدای پلاسما لاجرم باید به مرکز استان و ارومیه سفر کنند! جهت حل این مشکل چه کرده اید؟!

دستگاه دریافت پلاسما در اداره کل انتقال خون استان (ارومیه) موجود بوده و به دلیل عدم وجود فضای مناسب، امکان استقرار آن در پایگاه انتقال خون خوی مقدور نیست!

در این دوران دشوار کرونایی که بازار سیاه پلاسما نیز در این شهرستان براه افتاده، آیا احساس نمی‌کنید عدم اقدام عملی و ملموس شما مسوولین، یک اجحاف بزرگ نسبت به بیماران کرونایی که در شرایط مشقت بار روحی و اقتصادی قرار دارند، حادث می‌شود؟!

وقتی چهره ی غرق در اضطراب و نگرانیِ همشهریانم را دیدم که در به در دنبال تهیه پلاسمای خون بهبودیافتگان کرونایی بودند و تنها راه علاج بیمار (جگر گوشه) بستری شده در بخش ICU بیمارستان آیت‌الله خویی (ره) را فقط و فقط یافتن پلاسما به هر قیمت ممکن بودند، آنچنان تاثر و اندوه مرا فرا گرفت که مصمم به نگارش این مطلب که تنها بزاعتی بود از دست این حقیر برمی‌آمد،شدم.

سالهاست بعنوان زبان گویای مردم فریاد میزنیم : مکان اداره انتقال خون در منطقه حاشیه شهر و دور از دسترس عموم قرار گرفته، در محدود تعمیرگاه های اتومبیل واقع شده ، شهروندان جایی برای پارک ماشین خود نمی‌توانند پیدا کنند، تکریم ارباب رجوع به دلایل فوق با مشکلات اساسی مواجه است، رعایت حقوق شهروندی در حد صفر، بانوان خویی در اهدای خون با مشکلات جدی مواجه هستند، فضای کافی و مناسب برای بکارگیری تجهیزات مهم نظیر دستگاه اخذ و نگهداری پلاسما وجود ندارد، امکان بکارگیری دستگاه های تخصصی و حیاتی دیگر به دلیل عدم وجود فضای مناسب مقدور نیست و…

اینها بخشی از مشکلاتی است که مردم در مواجهه با اهدای خون خود با آنها روبرو هستند و پایگاه انتقال خون به عنوان حیاتی ترین ارگان شهرستان و کشور با چنین مشکلات پیش پا افتاده ای مواجه است!

لذا بدینوسیله به عرضِ بالاترین مقام دولتی ، وکیل و نماینده مردم شهرستان خوی و سایر مسوولین شهرستان می رسانم؛ آیا به این نکته توجه کرده اید که اداره و پایگاه انتقال خون با برخی از دستگاه ها و ارگان های خدمات رسان بطور کامل متفاوت است و ولی نعمتان شما جهت اهدای خون خود، به دلیل حس انسان دوستانه و داوطلبانه به این امر مهم پای می‌نهند؟! نه به لحاظ ناچاری و اجبار!

نکند پایگاه انتقال خون را با : اداره برق، اداره گاز، اداره آب و فاضلاب، شهرداری و برخی مراکز دیگر از لحاظ نوع مراودات با مردم همتراز میدانید؟که اقدام عملی انجام نداده اید؟! بلی اگر فرضا هریک از اداراتی که نامبرده شد، در دورترین نقطه از شهر و حتی بر فراز قله قاف باشد، مردم به ناچار جهت اخذ برخی امتیازات و مجوزها، خود را به آن اداره ها می‌رسانند! اما موضوع اداره (پایگاه) انتقال خون کاملا متفاوت است.

آیا غیر از این است؟؟

بزرگواران؛ پایگاه انتقال خون خوی، نیازمند توجه ویژه و اقدامات فوری شما مسوولین شهرستان است…

وقتی گفته می‌شود؛ معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان خوی، یا معاون مدیرکل و رئیس فلان اداره و… انتظار می‌رود مسوولین محترم متناسب با عنوان و اختیارات قانونی، اقدامات شایسته ای را در راستای حل مشکل مکان مهمترین ارگان حیاتی کشور (پایگاه انتقال خون) انجام دهند.

نماینده مردم شهرستان های خوی و چایپاره نیز یقینا بخوبی به این مشکلات پیش پا افتاده واقفند و امیدواریم با یک لبیک و همدلی بین مسوولین، تامین ساختمان و مکانی درخور و شان مردم خیّر و نوع دوست خوی در آینده نزدیک عملیاتی شود.

به هرحال همگی از مشکلات عدیده موجود در کشور آگاهی داریم، لکن خون مهمترین رکن حیات بشری است و امروز استفاده از پلاسمای خون نیز جهت ادامه زندگی برخی از بیماران (بویژه کرونایی) توصیه می‌شود.

لذا از مسوولین گرامی تقاضا داریم موضوع زندگی و حیات انسان را در اولویت کاری خود قرار دهند…

و کلام آخر اینکه؛ توجه داشته باشیم ؛ اگر دستگاه های دریافت و نگهداری پلاسما در شهرستان خوی وجود داشت و پلاسما به میزان کافی موجود بود، اکنون بازار سیاه و بستر سوء استفاده برای برخی ها از نبود پلاسما در خوی فراهم نمی‌شد. پس خودمان مقصریم!

انتهای پیام /

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true