×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۲۹ اردیبهشت - ۱۴۰۰  
true
true
رفع مسائل اقتصادی و زیرساختی مهم‌ترین دغدغه ذهنی اهالی ارومیه و خوی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی “خبرخوی” به نقل از مرکز افکار سنجی خبرگزاری فارس، احصای نظام مسائل ۲ شهر پرجمعیت آذربایجان غربی حکایت از وجود مشکلاتی دیرینه اما قابل حل، در این ۲ شهر دارد. در بررسی و مطالعه نظام مسائل این دو شهر که توسط پژوهشگران از جامعه نخبگانی این شهرها انجام شد، فعالان اجتماعی و رسانه‌ای به بیان مصداقی مسائل پرداختند.

این مسائل در قالب متغیرهای مرتبط با ابعاد پایداری زیست‌محیطی، اجتماعی، اقتصادی و کالبدی دسته‌بندی شده است. نتایج این پژوهش منتج به تعیین اولویت‌ها در مسائل مردم ۲ شهر پرجمعیت این استان شد.

شهرستان ارومیه: ضعف زیرساخت‌های اقتصادی مهمترین دغدغه اهالی منطقه

مطالعه و بررسی نظام مسائل شهرستان ارومیه نشان می‌دهد که مباحث مربوط به طبقه‌بندی اقتصادی از اولویت‌های نظام مسائل این شهرستان از نگاه نخبگان محلی است.

عواملی همچون رکود حوزه کشاورزی و صنایع وابسته، ضعف مدیریتی در هزینه‌کرد اعتبارات احیای دریاچه ارومیه و مشکلات مربوط به ذوب آهن ارومیه از جمله مواردی هستند که در حوزه اقتصادی وضعیت رفاهی و معیشتی مردم منطقه را تحت‌الشعاع قرار داده‌اند، همچنین حاشیه‌نشینی شهر ارومیه از جمله مواردی است که برای مسائل اجتماعی مطرح شده است.

شهرستان خوی: ضعف در زیرساخت‌های اقتصادی و کالبدی؛ مشکل اصلی مردم خوی و حومه

مطالعه نظام مسائل شهرستان خوی نشان می‌دهد که ضعف در وجود مطلوب زیرساخت های اقتصادی و کالبدی، مهمترین مشکل و اولویت اصلی نظام مسائل شهرستان را از نگاه نخبگان محلی شکل می‌دهد، به نحوی که درصد تاثیرگذاری هر دو عامل با هم برابر بوده و هر کدام به میزان مساوی در وضعیت رفاهی و معیشت مردم و منطقه دخیل هستند.

عواملی همچون بی‌توجهی به ظرفیت‌های وجود جاده ترانزیتی و گمرگ در منطقه، عدم بازاریابی مناسب برای تولیدی‌های پوشاک و صنعت کشاورزی منطقه و بازارچه‌های مرزی از جمله موارد مربوط به مسائل اقتصادی هستند، همچنین نبود صنایع تبدیلی و تکمیلی برای محصولات کشاورزی، عدم تکمیل اتوبان خوی _ قطور نیز مواردی هستند که نخبگان محلی از آن به عنوان مسائل کالبدی یاد کردند.

احصاء و بررسی مطالعه ۲ شهر پرجمعیت استان آذربایجان غربی نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری در صنعت کشاورزی و معدن و  زیرساخت‌های راه و شهرسازی از اولویت‌های سرمایه‌گذاری در این استان است.

استان آذربایجان غربی در شمال‌غربی ایران قرار دارد و از شمال به جمهوری آذربایجان و ترکیه، از مغرب به کشورهای ترکیه و عراق، از شرق به استان آذربایجان شرقی و استان زنجان و از جنوب به استان کردستان محدود است. مساحت استان برابر ۳۷.۰۵۹ کیلومترمربع است که سیزدهمین استان بزرگ کشور محسوب می‌شود و ۲.۲۵ درصد مساحت کل کشور را تشکیل می‌دهد.

انتهای متن/

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true