×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۳ آبان - ۱۴۰۰  
true
true
نشانه های داشتن عزت نفس سالم

عزت نفس یعنی چه؟

به گزارش “خبر خوی” ، هر آنچه که به یک انسان احساس بزرگی و احترام دهد درواقع سبب افزایش عزت نفس او می شود. آنچه که باعث شود شما احساس کنید که فردی ارزشمند و مهم هستید، با عث ارتقای عزت نفس شما می شود. چیزی که سبب شود شما با خودتان راحت باشید و سعی نکنید که خودِ واقعی تان را پنهان کنید، سبب می‌شود که عزت نفستان تقویت شود.

عزت‌نفس در لغت یعنی بزرگی و عزت یک انسان.

اما چه کسی عزت نفس دارد؟!

هرگاه فردی این سه نشانه را داشته باشد؛ ۱- خودش را دوست دارد ۲- برای خودش ارزش و احترام قائل است ۳-خودش را هر چه که هست پذیرفته است .

چنانچه یکی از این نشانه ها را نداشته باشد، آنگاه می توانیم بگوییم که عزت نفس او ناقص است. یعنی عزت نفس دچار نقص است. به عنوان مثال: فرض کنید فردی برای خودش احترام زیادی قائل باشد اما در پذیرش خود و شرایطی که دارد مشکل داشته باشد. چنانچه او وارد یک رابطه عاطفی شود ممکن است به خاطر عدم پذیرش خودش مجبور شود که یک سری مسائل را از شریک عاطفی اش پنهان کند. که همین پنهان کاری می تواند بعدها برای او درد سر ایجاد کند.

کسی که عزت نفس سالم دارد علاوه بر خودش نسبت به دیگران نیز ۳ نشانه اولیه را رعایت می‌کند. یعنی: ۱- دیگران را نیزدوست دارد ۲- برای دیگران نیز ارزش واحترام قائل است ۳- دیگران راهرچه که هستند پذیرفته است.

انتهای پیام/ س م

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true