×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۱۷ اردیبهشت - ۱۴۰۰  
true
true
استاندار: امنیت پایدار در مرزهای استان برقرار است

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی “خبر خوی” به نقل از روابط عمومی استانداری آذربایجان غربی؛ محمدمهدی شهریاری عصر روز پنجشنبه چهاردهم اسفند ماه در سومین جلسه شورای اداری استان که با حضور رئیس قوه قضائیه در سالن آمفی تئاتر استانداری برگزار شد، تصریح کرد: قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران، به عنوان قوه ای مستقل، پشتیبان حقوق فردی و اجتماعی و یکی از ارکان اساسی تحقق عدالت در ایران، امروز در اجرای سند بنیادی قوه از رویکردهایی نوین و موثر برخوردار بوده و در دوره ریاست حضرت آیت الله رئیسی اهداف به خوبی و به درستی انجام و در حال اجراست.

 

وی با قدرانی از اقدامات قابل تحسین قوه قضائیه در مبارزه با فساد و متخلفان حقوق ملت که باعث برگشت سرمایه عظیم اجتماعی برای جمهوری اسلامی ایران شده تصریح کرد: امیدواریم و یقین داریم که این روند با دقت بیشتر بر اساس سند تحول قضائی تداوم خواهد یافت.

 

استاندار آذربایجان غربی این استان را گنجینه فرهنگ ها ، اقوام و الگویی فاخر از زندگی مسالمت آمیز ادیان و مذاهب دانست و افزود: به امید خدا با تقویت این الگو و توجه عادلانه در همه جوانب روند توسعه ای که در سالهای اخیر شتاب قابل ملاحظه ای به خود گرفته تداوم خواهد یافت و این استان بیش از پیش نقش و توانایی خود را در بالندگی ایران عزیز ایفا خواهد کرد.

 

شهریاری گفت:در حوزه امنیت با تلاشهای جان برکفان سپاه،بسیج، ارتش، نیروی انتظامی،مرزبانی و سربازان گمنام در بهترین شرایط امنیتی و باثبات قرار داریم. جا دارد تلاش و جانفشانی فرماندهان دلیر نیروهای مسلح در این خطه برای تثبیت امنیت از سوی مقامات ارشد نظام مورد تقدیر قرار گیرد.

 

وی با بیان اینکه آذربایجان غربی علیرغم مرز ۹۶۷ کیلومتری با سه کشور به مدد تلاش نیروهای مسلح و مرزداران شریف جزو پنج استان امن کشور بشمار می رود، تداوم این روند را نیازمند مساعدت ویژه در تخصیص اعتبارات برای کمک به رفع اندک نواقصات موجود دانست و افزود: در چند سال اخیر اقدامات بسیار خوبی انجام یافته ولی برای تقویت فعالیتها به مساعدت ویژه نیاز داریم.

 

استاندار آذربایجان غربی در خصوص کمک های معیشتی دولت به مرزنشینان نیز از راهکارهایی چون کارت مرزنشینی،کارت پیله وری و سهمیه سوخت خبر داد و گفت: در صورت رفع نواقصات و تحقق کامل اهداف این بسته های معیشتی دیگر شاهد پدیده کولبری نخواهیم بود.

 

شهریاری گفت: با توجه به شرایط جمعیتی و اتفاقات ناگوار دهه اول پس از پیروزی انقلاب اسلامی که سرمایه گذاری های مادر را از استان دور و باعث فرار سرمایه ها به دیگر نقاط کشور شد امروز با پشت سر گذاشتن بحران ها و توطئه های ضدانقلاب و بدخواهان ؛ استان مسیر زندگی مسالمت آمیز و ثبات سیاسی و اجتماعی را با سرعت طی می کند و در حال حاضر نیز با تقویت اصل عدالت و انصاف می تواند تنش های سیاسی و اجتماعی را برطرف نماید.

 

وی با بیان اینکه در خصوص شاخص های توسعه ای به دلیل مسائل دو دهه اول انقلاب و عدم اجرای برنامه های عمرانی، استان نسبت به متوسط کشوری بسیار عقب بود که اکنون نیز در برخورداری از شاخص راه روستایی و سرانه فضای آموزشی و نرخ بیسوادی علیرغم تلاشهای بسیار زیاد از متوسط کشوری عقب تر است تصریح کرد: اگر چه در سالجاری ۶۰۰ کلاس درس به بهره برداری رسیده و ۱۸۰۰ کلاس درس نیز با پیشرفت فیزیکی بالا به زودی به بهره برداری می رسد. اما کماکان به همتی ویژه نیاز داریم.

 

استاندار آذربایجان غربی افزود: رسیدن به سرانه متوسط کشوری در برخورداری تخت بیمارستانی، افزایش سرانه بهره مندی از آب آشامیدنی سالم روستایی به ۷۶ درصد که ۳ درصد بیشتر از میانگین کشوری است و افزایش تعداد روستاهای دارای گاز از ۳۰۳ روستا به ۱۳۰۰ روستا طی سه سال گذشته از جمله اقدامات ارزشمند دولت در محرومیت زدایی بوده است.

 

شهریاری ادامه داد: در سه سال گذشته افتتاح راه آهن ارومیه، سدهای کرم آباد،چپرآباد و کانی سیب، پتروشیمی میاندوآب، افتتاح نیروگاه ۱۵۰ مگاواتی آبی سردشت، افتتاح تصفیه خانه های آب سلماس و مهاباد، بهره برداری از ۱۶۰۰ تخت بیمارستانی و بهره برداری از ۲۵۰ کیلومتر انواع راه و انجام بیش از ۵ هزار پروژه عمرانی از جمله اقدامات دولت بوده که توانسته تحولات خوبی در توسعه پایدار و متوازان را رقم بزند.

 

وی با بیان اینکه در شاخص های اقتصادی نیز وضعیت امیدوار کننده بوده به نحوی که با وجود تحریم های ظالمانه و ضررهای چند هزار میلیاردی ناشی از کرونا تحولات خوبی رخ داده گفت: در طی سال گذشته و سال جاری از ۵۵۰ واحد تولیدی راکد ۲۰۰ واحد با تلاش و همت مدیران مربوطه به چرخه تولید برگشته و زمینه ساز اشتغال جوانان این سرزمین شدند.

 

استاندار آذربایجان غربی گفت: صادرات استان از ۴۶۰ میلیون دلار در سال ۹۶ امروز از مرز سه میلیارد دلار نیز فراتر رفته و این نوید بخش روشن شدن چراغ اشتغال و آبادانی در این خطه سرفراز است.

 

استاندار آذربایجان غربی گفت: صادرات استان از ۴۶۰ میلیون دلار در سال ۹۶ امروز از مرز سه میلیارد دلار نیز فراتر رفته و این نوید بخش روشن شدن چراغ اشتغال و آبادانی در این خطه سرفراز است.

 

شهریاری رشد ۳۴ درصدی تولید ناخالص داخلی در سال ۹۸ نسبت به ۹۷، ارتقاء درآمدهای خانوار از رتبه ۳۱ در سال ۹۷ به رتبه ۹ در سال ۹۸، درآمد خانوار روستایی از رتبه ۲۵ در سال ۹۷ به رتبه ۱۴ در سال ۹۸، ارتقاء رتبه کشوری از لحاظ حجم صادرات از رتبه ۵ در سال ۹۷ به رتبه ۳ در سال ۹۸ ، میزان ارزش صادرات از رتبه ۷ در سال ۹۷ به رتبه ۳ در سال ۹۸، ارتقاء رتبه کشوری از لحاظ تراز تجاری از رتبه ۴ در سال ۹۷ به رتبه ۲ در سال ۹۸ از دیگر شاخص های مثبت اقتصادی استان آذربایجان غربی برشمرد.

 

وی افزایش قابل توجه سرمایه گذاری و اکتشافات در معادنی چون طلا و مس و دیگر فلزات گرانبها را نوید بخش روزهایی پرامید در عرصه ظرفیت های معدنی در پنجمین استان دارای توانمندیهای معدنی ایران دانست و گفت: یکی از اتفاقات مثبت رخ داده در این استان که شاخصی مهم در فراهم سازی بستر سرمایه گذاری و اشتغال است بهبود فضای کسب و کار است. خوشبختانه با همت صورت گرفته آذربایجان غربی با افتخار توانسته از رتبه ۲۰ در سال ۹۶ به رتبه یک کشوری در سالهای ۹۸ و ۹۹ دست یابد.

 

استاندار آذربایجان غربی ادامه داد: به جرات می توان گفت که نگین دستاوردهای دولت در این استان کمک به احیای دریاچه ارومیه است. پهنه ای فیروزه ای که روزهای پایانی حیات خود را تجربه می کرد با عنایت خداوند در نزول رحمت اش و اقدامات برنامه محور دولت امروز به وضعیتی پایدار و امیدبخش برای دوستداران اش در سراسر ایران دست یافته است.

 

شهریاری تصریح کرد: دولت تدبیر و امید با ایجاد ستاد احیای دریاچه ارومیه و اقداماتی چون احداث تونل ۳۶ کیلومتری انتقال آب از سد کانی سیب به میزان ۶۰۰ میلیون مترمکعب به دریاچه ارومیه،احداث کانال انتقال آب از سد سیلوه به سد چپرآباد اشنویه و سپس دریاچه ارومیه، لایروبی ۳۸۴ کیلومتر از رودخانه های منتهی به دریاچه ارومیه، احداث ۷۲ سردهنه رودخانه های اصلی، احداث شبکه آبیاری نوین در ۱۴ هزار هکتار، احداث تصفیه خانه فاضلاب ارومیه و تبریز، اجرای برنامه های محیط زیستی و منابع طبیعی برای کنترل ریزگردها و هزینه کرد نزدیک به ۲.۵ میلیارد دلار برای نجات دریاچه ارومیه توانسته روزهای امیدبخشی را برای ساکنان استانهای حاشیه دریاچه ارومیه رقم بزند.

 

وی با قدردانی از تلاش و ایثار تلاشگران کادر پزشکی و درمانی و نیز دیگر زحمت کشان عرصه مقابله و درمان بیماری کووید_۱۹ بویژه دانشگاه علوم پزشکی استان که در یکسال اخیر اقدامات خوبی در این عرصه داشتند، ابراز امیدواری نمود تا با حمایت های دستگاه قضایی در کمک به رفع موانع تولید مرتبط با این حوزه، روند توسعه استان شتاب بیشتری به خود بگیرد.

 

انتهای پیام/

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true